Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2019 r.
19:12

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
9 20 A A

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studenci i naukowcy z Koła Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej są znani z przerabiania samochodów i odbudowywania nieistniejących pojazdów. W poprzednich latach udało im się skonstruować między innymi trenażer czołgowy MPG - 69, Żuka 6x6, Buggy 4x4, Cetan, Trabactor, półgąsienicowy, trzyosiowy Polonez, kosiarkę gąsienicową. Nowością w tym roku jest Rysiek 8x8, czyli bezzałogowa platforma z napędem na 8 kół. Wszystkie te maszyny zaprezentowano podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Przegubowa rama

Rysiek 8x8 to najnowszy pojazd zaprezentowany przez studentów Politechnice Lubelskiej. Jest napędzany silnikiem spalinowym poprzez hydromechaniczny układ przeniesienia napędu. Taka konfiguracja umożliwia łatwe sterowanie. Przegubowa rama oraz wahliwe wózki jezdne umożliwiające Ryśkowi dopasowanie do nierówności prawie w każdym terenie. W czasie skrętów pojazd przegubowy ma mniejsze skłonności do utraty przyczepności niż na przykład pojedynczy pojazd gąsienicowy, sterowany różnicowaniem prędkości gąsienic.

Na pojeździe można zamontować sprzęt do prac saperskich, pług śnieżny wirnikowy czy nawet kosiarkę.

– Pomysłodawcą Ryśka był konstruktor z Podhala, Ryszard Pluciński, który niestety uległ wypadkowi i jest niepełnosprawny. My tylko kończymy ten projekt – mówi dr. inż Leszek Gardyński, opiekun Koła Naukowe Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

Cetan

Najstarszym zaprezentowanym sprzętem był Cetan. Studenci Politechniki stworzyli ten pojazd z myślą o jeździe w ruchu miejskim. Ma zamontowany silnik diesla o pojemności 211 cm sześciennych. Auto waży 205 kg, ma moc 4,5 km, a na 80 km spala jeden litr paliwa. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 80 km/h.

– Cetan już odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, między innymi zajął drugie miejsce na Shell-Eco Marathon Rotterdam – dodaje dr Gardyński.

Trenażer czołgowy

Pojazd służył do wstępnego szkolenia mechaników kierowców czołgów t-54/t-55. Do napędu użyto silnika S-31 pochodzącego z Syreny 104, sprzęgła boczne pochodzą z Gaza/Lublina 51, hamulce boczne z samochodu Star 28/660, przekładnie łańcuchowe z motocykla Junak. Pojazd odtworzono z ramy, która była pocięte na 10 kawałków. Jest to prawdopodobnie jedyny istniejący egzemplarz trenażera MPG-69.

– To nasz sztandarowy projekt z przed 50 lat, którym w przeszłości jeździli nawet wojskowi. Pracowaliśmy, żeby go odbudować około 1,5 roku – dodaje Gardyński.

Sprawność terenowa

Buggy to pojazd, który został zbudowany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej całkowicie od podstaw. Ramę - klatkę ma spawaną z rur. Dzięki temu jest lekki i ma dużą sprawność terenową. Ma być wykorzystywany na rynku wojskowym i cywilnym.

– Buggy odbudowaliśmy w ekspresowym tempie. Zaczęliśmy pracę we wrześniu, a już w kwietniu tego roku był na targach w Poznaniu – mówi Gardyński.

Pojazd ma wymiary 3,6x 1,7x 1,5m. Jest 2-osobowy. Posiada czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2 Litry w układzie boxer, połączony z sześciobiegową skrzynią przekładniową pełniącą jednocześnie rolę reduktora i skrzyni rozdzielczej. Zawieszenie jest niezależne, z możliwością rozbudowy w przyszłości o sterowanie kół tylnej osi. Buggy może mieć wiele praktycznych zastosowań np. w rolnictwie, leśnictwie, monitoringu obiektów liniowych, w transporcie kurierskim, w akcjach niebezpiecznych takich jak pożar czy powódź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Wisła Puławy w sobotę po raz ostatni w tym roku powalczy o ligowe punkty

Wisła Puławy spróbuje pozytywnym akcentem zakończyć rok w Lubinie

Runda jesienna formalnie dobiegła końca, ale do rozegrania pozostały jeszcze mecze zaległe. Jednym z nich jest wyjazdowe starcie Wisły Puławy, która pojedzie po punkty do Lubina. Mecz z tamtejszym Zagłębiem II zaplanowano na sobotę (godz. 13).

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych strategiach marketingowych. Jednym z najbardziej ekscytujących trendów ostatnich lat jest film reklamowy z drona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala firmom nie tylko wyróżnić się na tle konkurencji, ale także dostarczyć klientom niezapomniane wrażenia wizualne. Krótkie, ale efektowne ujęcia z lotu ptaka potrafią na długo zapisać się w pamięci odbiorców.

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Decyzja o zrobieniu tatuażu to nie tylko kwestia wyboru wzoru czy miejsca na ciele. To także odpowiednie przygotowanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tatuaż to trwała ingerencja w skórę, dlatego warto zadbać o kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie najlepsze efekty i zminimalizować ryzyko komplikacji. Co ważne, przygotowania zaczynają się na długo przed wizytą w studiu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego studia tatuażu. Profesjonalne studio zapewni nie tylko higieniczne warunki, ale także doradzi, jak dbać o skórę przed i po zabiegu. Konsultacja z doświadczonym tatuatorem to kluczowy krok, który rozwieje wszelkie wątpliwości i upewni Cię, że jesteś gotowy na ten krok.

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Wiele osób zastanawia się, czy depilacja laserowa w zimie rzeczywiście przynosi lepsze rezultaty. To pytanie nabiera szczególnego znaczenia dla tych, którzy planują rozpocząć serię zabiegów w chłodniejszych miesiącach. Zima, z krótszymi dniami i mniejszą ekspozycją na słońce, może rzeczywiście stwarzać idealne warunki do tego typu procedur. Ale czy to faktycznie wpływa na skuteczność zabiegów?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium